1 Temmuz 2009 Çarşamba

Markalar ve Bilmediklerimiz...

Bazı markaların ilgin hikayelerini sizlerle paylaşmak istiyorum. İlk öğrendiğimde çok ilgimi çekmişti. Bakalım siz şaşıracak mısınız !?

1-
DOLCE& GABBANA


-Markanın yaratıcılarından ünlümodacı Domenico Dolce 1958 yılında Sicilya'daki küçük bir köyde dünyaya geldi.


-Stefano Gabbana ise 1962'de Venedik'te doğdu. Dolce, Sicilya’da moda tasarımı okudu ve ailesinin küçük terzi atölyesinde çalıştı.
-Gabbana ise grafik tasarımı okudu.- Domenico Dolce ve Stefano Gabbana 1980 yılında tanıştı.


-İkili, 1982 yılında markanın ismini Dolce&Gabbana olarak kararlaştırdı.


-Aynı yıl Milan’daki bir atölyede asistanlık yaparken, bir yandan da freelance olarak dışarıya tasarım yapmaya başladılar.


- 1986 yılında tanıttıkları ilk koleksiyonları uluslararasımoda sektöründen övgü aldı.


- İlk butiklerini 1989 yılında Japonya'da açtılar.- 1990 yılında ilk erkek koleksiyonunu tanıttılar ve aynı yıl kadın tasarımlarıyla ilk defa Milan’da açtıkları butikte bir araya getirdiler.

- 1992 yılında tasarımlara kravat, fular, parfüm ve aksesuar da eklenmeye başlandı.


- Onuncu senesindemarkanın, Dolce & Gabbana adlı kitabı yayınlandı. Kitapta ikilinin hayat hikayeleri,moda serüvenleri ve fotoğraf sanatçılarının çektiği fotoğrafları bulunuyor.


-Ve Dolce ve Gabbana nın gay olduğunu ,Hollanda da evelendiklerini biliyor muydunuz?2-


ADIDAS VE PUMA( BİR REKABET'İN ÖYKÜSÜ)


İkinci Dünya Savaşı'nın hemen öncesinde Almanya'da bir kasaba Herzogenerauch'ta iki kardeş ayakkabı yapıp satmak üzere bir atölye açarlar; Adolph ve Rudolph Dassler. Savaş sonrası Adolph, Rudolph'a artık birlikte çalışmak istemediğini, kendine ayrı imalathane açacağını söyler. Rudolph şaşkındır. Ufacık kasabada iki kardeş ayrı imalathanelerde rekabet edeceklerdir. Kardeşine bunun mantıklı olmayacağını, bu ufak kasabada zaten insanların sayılı ayakkabı satın aldıklarını, ikisinin birden iflas edeceğini söylese de Adolph bu uyarıyı dikkate almaz ve kendine yeni bir ayakkabı imalathanesi açar. Gerçekten de aralarında kıyasıya bir rekabet baslar. Rekabetleri doğdukları kasaba sınırlarını dahi asar. İki kardeş ayrıldıktan sonra birbirlerine küsmüşlerdir ve Adolph 1978 yılında öldüğünde tam 29 yıl dargınlardır. Bugün iki firmanın genel merkezi de bu ufak kasaba Herzogenerauch'tadır. Adolph Dassler'in ayakkabı şirketinin adi ADİDAS, Rudolph'un ki ise PUMA' dır

Markalar ve ilginç öyküleri devam edecek......


2 yorum:

Beauty Love dedi ki...

Çok ilginçmiş özellikle adidas ve puma :)

viva dedi ki...

Puma ve Adidas öyküsü beni gercekten sasirtti! D&G nin gay olduguda neden medyaya fazla tasinmadigida belli degilmi? Satislari etkileyecek diye kesin.