9 Kasım 2010 Salı

Dinlemek Lazım 2-Erkan OğurErkan Oğur dinleyicisi bana hep seçkin ve gerçek  kişiler olarak görünmüştür.şöyle bir baktığımda bu adamı dinleyeneler derya deniz bilgilere sahip.gerçek entellektüellerdir.

kim mi erkan oğur;

Çocukluğunu Elazığ'da geçirmiştir. Müziğe 4 yaşından itibaren keman, bağlama ve cümbüş çalarak başladı. Onu Halk Müziği icrası konusunde teşvik eden ilkokul müzik öğretmeni "İlkokulu bitirdiğinde bizim yöreden çalmadığı saz kalmamıştı." diyor. Müziğe başlamasında Jimi Hendrix etkili olmuştur. 1976'da perdesiz gitarı icat etti. Liseyi Ankara'da tamamladı. Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Fizik Bölümü ile başladığı üniversite hayatına Münih Üniversitesi Kimya Mühendisliği'nde okuyarak devam etti. Müzisyen olmaya karar verdikten sonra eğitim görmek için Türkiye'ye döndü. İstanbul Devlet Konservatuarı Klasik Türk Müziği bölümünden mezun oldu. Çalışmalarında ağırlıklı olarak kopuz ya da dede bağlama, ud, e-bow, perdesiz gitar, klasik gitar, elektro gitar'ı ve sesini kullandı. Bunlar dışında birçok enstrümanı da albümlerinde başarılı bir şekilde çalmıştır. En son iki cd'lik Telvin albümünde doğaçlama caz denemeleri yapmıştır. Fretless albümü çıktığı yıl Avrupa'da yılın yaratıcı albümü seçilmiştir. Bir Ömürlük Misafir albümü olarak Türkiye'de daha sonra yayınlanmıştır. Türk müziğine icracı ve yorumcu olarak devasa katkılar yapmıştır. Perdesiz Gitar'ı ve Perdesiz Bağlama'yı icad eden kişidir. Dünya Müzik literatüründe yerini almıştır. Günümüzde Nazım Hikmet Akademisi Müzik Bölümü'nde ders vermektedir.


*bu okuduğunuz buz dağının görünen kısmı.gerçek bir araştırmacıdır Erkan Oğur.
birçok türküyü ve ezgiyi ciddi çalışmalar sonucu gün yüzüne çıkarmış,
dünya çapında önemli sanatçılarla konserler vermiştir.
albümde dinlediğiniz sesi neyse canlı dinlerken de asla şaşırmadığınız ender bulunan seslerdendir.
sözlüklerde adına herhangi kötü bir kelimenin kullanılmadığı özel bir şahsiyetse varın siz düşünün o adamın kimliğini,müziğini...

ona göre o hala bir öğrenci.
mommo film müziği, eşkıya film müzikleri vs.
gülün kokusu vardı,anadolu beşik gibi sevilen birçok albümün sahibi
kimdir bilgisi:wikipedia dan alınmıştır.
resim internetten  alınmıştır.

2 yorum:

Kartopu dedi ki...

Cok güzel bir yazi olmus ellerine saglik.

pembe fiyonk dedi ki...

teşekkür ederim.