18 Aralık 2010 Cumartesi

KISA KISA....

nsanlar 20,000 yıldır resim yapmaktaysalar da,hazır boya kullanımı ancak 1800'lü yıllarda başlamıştır.

lkemiz topraklarında da bulunabilen Roma dönemi heykelleri başları çıkarılıp takılabilecek biçimde yapılırdı.Böylece bazen sadece baş heykeli yapılan bir komutanın heykeli al tarafı hazır olan bir heykele takılabiliyordu.

*Mona Lisa tablosu 1912 yılında Louvre Müzesinden çalındığı zaman, tablonun bulunduğu 1915 yılına kadar, tamamı sanat tarihi uzmanlarının onayından geçmiş tam altı tane sahte Mona Lisa, her biri yüksek fiyatlardan alıcı bulmuştur.

*Mona Lisa'nın o gizemli dudaklarını tasarlamak, boyamak ve mükemmelleştirmek Leonardo Usta'nın tam 12 yılını almıştır. Belki de bu nedenle o kadar dayanılmazdır o alaycı gülümseme...

*Leonardo yazılarını sağdan sola ve tersten yazardı; yani okuyabilmek için yazdıklarını bir aynaya tutmanız gerekirdi.ayrıca tarihin en büyük dehalarından biri olan bu sanatçı bir eliyle yazı yazarken, bir eliyle de resim yapabiliyordu.

*Pablo Picasso yürümeyi öğrenmeden resim yapmaya başlamıştı. Konuşmaya başladığından ise söylediği ilk ise ne ''anne'' ne de ''baba'' idi... O ''lapiz''(kalem) demişti.


bu arada,ilk kalem 1565 yılında ingiltere de icat edildi.

*Dali meslek yaşamı boyunca tablolar ve heykeller yapmak dışında gömlekler, şapkalar, kül tablaları, brendi şişeleri, elbise askıları, mayolar ve oyun kağıtları tasarlamıştır.
**Salvador dali ile ilgili önceki kayda buradan ulaşabilirsiniz.


***bu bilgiler Artist Modern dergisinden,Sabri Kaliç'n ''Kısa Kısa'' yazısından alıntıdır.

Hiç yorum yok: