10 Şubat 2011 Perşembe

AMERİKA-BOSTON; Nerelere Gidilir?Öncelikle uzun süren uçak yolculuğundan sonra akşam saatlerinde boston Logan havaalanına indik.Logan havaalanıyla Sheraton otelinin arası  20 dakika Ulaşım için servis araçları 15dolar ,tren ise 2,5 dolar civarı tutuyor.Ulaşımda ve otel de hiçbir sorun çıkmadı.
bu arada metro hattı çok gelişmiş her yere trenle gidebiliyorsunuz.

Şunu da belirtmeliyim ki, Amerikan halkı çok sıcak kanlı,çok konuşkan ve iletişimleri gayet iyi.Yolda,bir yeri sordugunuzda, insanlar neredeyse elinizden tutup sizi oraya kadar götürecek.Bir çoğu Türkiye'yi gezmiş.Bundan dolayı da Avrupalılar gibi Türk insanı hakkında yanlış bilgiye sahip değiller.

Şimdi gelelim ilk durağımız olan Boston'a,
* nerelere gidilir?

Boston, New England bölgesinde Amerika'lıların, İngiliz sömürgeciliğine karşı ilk defa ayaklandıkları, tarihi bir şehirdir.


Freedom Trail(özgürlük yolu) dedikleri  iki şeritli kırmızı tuğlalardan örülmüş bir yola sahip.Bu yolu takip ederek birçok tarihi binayı,müzeyi, kiliseleri, ünlülerin anıt mezarlarını görebilirisniz.(Benjamin Franklin ,john hancock,Paul Revere,Samuel Adams)

Kısaca 2-3 saat içinde 16 tane tarihi bölgeyi,tuğla yolu izleyerek, kaybolmadan gezebilirsiniz.


FREEDOM TRAIL


1-TheBoston Common

1634 yılına dayanan bu park Amerikanın en eski parklarındandır.

2-The State House
Charles Bulfinch tarafından tasarlanan State House,yine görkemli binalarından biri olan 11 Ocak 1798 tarihinde tamamlanmıştır.Bu bina için olan bu arsayı, bir zamanlar john Hancock inek merası olarak kullanırmış.Bina altın yaldızlı kubbesiyle dikkat çeker.Tahtadan yapılan bu kubbe Poul Revere tarafından bakırla kaplanır.1874 yılında isa 23 ayar altınla kaplanmıştır.
2.Dünya savaşında sehri bomba saldırılarından korumuk için siyaha boyanmış ve en son 1997 yılında tekrar yaldızlanmıştır.

Bugün devlet temşicileri,vali toplulukları bu kubbenin altında günlük işlerini sürdürmektedir.

Congress caddesindeki Old State House'dan(Eski Devlet Binası) ayırmak için bunu boston halkı New
State House(Yeni Devlet Binası) demektedir.

3-Park Street Church

 Yazar Oliver Wendell Holmes babası da dahil olmak üzere on kişi, bu alanda bir Cemaat kilisesi kurma fikrini görüşmek üzere, 1809 yılında Beacon Hill William Thurston konağında toplanmış.
(Peter Banner tarafından tasarlanmıştır. )

*Cezaevi reformu bu kilisede başladı
*Kadınların oy hakkı burada destekteklendi
 *Köleliğe karşı ilk ve en ateşli protestoların bazıları da, bu kutsal duvarlar içinde yapıldı.4-Granary Burying Ground


1960 yılında kurulan bu mezarlık Boston'ın ünlü ailelerinin oğullarının dinlenme yeriymiş.Adını tahıl depolama binasının yanında olmasından dolayı alır.Benjamin Franklin ve ailesi,john Hancock ,Poul Revere,Samuel Adams,James Otis'in mezarları buradadır.


5-King’s Chapel
1688 yılında royal valisi, puritan olmayan bir kilise inşa etmek ister. Kimse arsa vermediği için kasabanın mezarlığına  bu kiliseyi inşa eder.yine  O zamanlar da boston'ı işgal eden  The King's askerleri ,burayı ingiliz yasalarını uygulamak için kullanmıştır.


6-King’s Chapel Burying Ground
Boston 'ın kendisi kadar eski olan bu mezarlıkta, Massachusetts'in  ilk Valisi  John Winthrop ve buraya ilk ayak  basan  Mary Chilton gömülüdür.


7-Benjamin Franklin Statue/Boston Latin School

1635'te kurulmuştur.Latin amerikanın en eski okullarındandır.okul tamamlanana kadar dersler ilk müdür olan Philemen Pormont'un evinde yapılmış.okulun eski erkek öğrencilerinden olan Benjamin Franklinin heykeli 1865 yılında inşa edilmiştir.


8-Old Corner Book Store
Eskiden eczane olan bu bina daha sonra kitap dükkanına çevrilmiş.
Püriten muhalif Anne Hutchinson ait mülkiyet üzerine, 1711 yılunda çıkan Büyük Yangın sonrası Dr Thomas tarafından yaptırılmış.


9-Old South Meeting House

1879 yılında puritan evi olarak inşaa edilen ev, amerikan devriminin en dramatik olaylarına ev sahipliği yapmıştır.
Amerika'da ki kolonistlerin, Büyük Britanya'dan gelen yüksek vergili çayı ve Büyük Britanya'yı  protesto etmek için 16 Aralık 1773 yılında, yüksek vergi ödemek istemeyen  bostonlılar burada toplanır. Öncelikle çayın ingiltereye geri gönderilme deneyimi boşa çıkar ve bunun üstüne Adam Samuel kalabalığa ülkeyi korumaktan başka çare olmadığını söyler.  
Boston limanında İngiliz gemilerindeki tonlarca çayı, kızılderili  kılığına girerek denize dökerler. bu da Boston Tea party (boston çay partisi) olarak bilinir. Bu eylem amerikan bağımsızlık savaşını  çıkartan kıvılcımlardan birisi olmuştur.

10-Old State House
kentin iki ana caddesine bakan bu bina dönemin siyasi,sivil, ticari hayatın merkeziymiş.dikkat çeken kubbesi binanın en yüksek noktası,cephesinde yer alan aslan ve tek boynuzlu at kraliyet ailesinin otoritesinin sembolü olarak yer alır. Bağımsızlık bildirgesinin 1776 yılında bu balkondan okunmasından sonra  sonra bunlar kırılmıştır. ** Müze olarak gezebilirsiniz.


11-Site of the Boston Massacre
5 Mart 1770 yıllarında İngiliz krallığının vergileri arttırmak istemesi ve buna karşı çıkan Amerikan kolonilerine İngiliz askerileri tarafından ateş açılmasıyla çıkan bir katliamdır. İngiliz hükümetine vergileri ödemeyi itiraz eden  Amerikalı tüccarlarla,  askerler arasında silahlı çatışma çıkmıştır. Bu çatışmada İngiliz askerleri dört kişiyi öldürmüştür.bundan sonra amerikalılar boston tea partyle intikam alırlar.12-Faneuil Hall
1742 yılında ..dönemin varlıklı tüccarı Peter Faneuil burayı ticaret merkezi olarak inşa etmiş. halkı büyük Britanyadan özgürlüge teşvik etmek için samuel adams ve james otis tarafından burda konuşmalar yapılmıştır.

burada yerel boston  hediyelik eşyaları çok daha uyguna bulabilirsiniz. alışveriş'te yapabilir ve farklı dünya mutfaklarınıda deneyebilrisiniz.
Ayrıca ünlü Hard rock cafe ve cheers dizisinden adını almış ''Cheers'' bar'da burada.gerçekte dizi burada çekilmemiş, yine aynı havayı hissedebiliyorsunuz.

13-Paul Revere House
1680 lere dayanan ev eski evlerindendir.tahtadandır.Paul revere burayı 1770 yılında 30 yaşındayken almış.bu evi annesi ve çocuklarıyla paylaşmıs.14-The Old North Church
15-Copp's Hill Burying Ground

16-Bunker Hill Monument
NOT: FREEDOM TRAIL HARITASI 1,5 DOLAR

BOSTON'A gitmişken mutlaka görülmesi gereken yerler ve yenilmesi gereken yemekler bi sonraki yazımda....


not:fotoğraflar,pembefiyonk.blogspot'a aittir.

8 yorum:

Gök dedi ki...

gitmiş kadar olduk :)
yolum düşerse o taraflara gezmek için bloguna bakıp not edicem buraları :)

rebeltakipte dedi ki...

çok güzel bir post olmuş,teşekkürler paylaşımın için

Chic'o'latte dedi ki...

bende görmek istedim oraları,cok güzel...

Dominika dedi ki...

hiç bir zaman göremiyeceğim sanırım..ama yazdıklarını okumak keyifliydi, teşekkürler :))

deniz saatçioğlu dedi ki...

Ben de gitmiştim Boston' a, 2001 di galiba sene. Sayende nostalji yaşadım resmen, çok güzel olmuş, eline sağlık.
denizsaatcioglu.blogspot.com

pembe fiyonk dedi ki...

beğenmenize sevindim kızlar :)

madammoda dedi ki...

Ben de 2007 yazinda Boston'u 3-4 gun boyunca tek basima gezmistim ve acayip keyifliydi. Saat kac olursa ve Boston'un hangi bolgesinde olursan ol korkmuyorsun o kadar guvenli bir sehir...Keyfini cikarin :))

pembe fiyonk dedi ki...

teşekkür ederim madammodacım,evet seninde değindiğin gibi keyifli rahat bir şehir.