6 Ekim 2011 Perşembe

Farkındalık Toplantısı: Meme Kanseri #1

Sevgili iğne ile iplik blogunun sahibesi hazırladığı bu güzel çalışmayı bana göndermiş.Bende sizlerle paylaşmak istiyorum.

Meme Kanseri Nedir?

*Meme kanseri, meme hücrelerinde başlayan kanser türüdür.

*Hem erkeklerde hem kadınlarda görülebilinir; fakat kadınlar erkeklere oranla 100 kat daha fazla risk altındadır.
*Meme kanseri dünyada kadınlarda görülen en sık kanser türüdür. Her sekiz kadından bir meme kanserine yakalanma riski taşımaktadır.

Erken Teşhis:

*Meme kanseri erken teşhis edildiğinde hastaların bu hastalığı yenme oranlanları %90’lara varmaktadır.


*Günümüzde her 3 saniyede bir kadın erken teşhiş yöntemleri kullanılarak tedavi edilebilmektedir.

*Hastalığın erken teşhis edilemediği durumlarda ise, her 14 saniyede bir kadın maalesef bu hastalık nedeniyle hayatını kaybetmektedir.

 
Risk Faktörleri Nelerdir:
 *Bazı özellikleri taşıyan kadınlarda meme kanseri görülme riski daha yüksektir. Bu özelliklere risk faktörleri diyoruz. Risk faktörü taşıyan kadınların diğer kadınlara oranla meme kanserine yakalanma oranı daha fazla olmakla birlikte, hiçbir risk taşımayan kadınlar dahi hastalığa yakalanabilirler. Bu nedenle her kadın düzenli olarak kontrolden geçmelidir.


*İlerleyen yaş: Yaş ilerledikçe risk artmaktadır. 40-49 yaş arasında her 66 kadından birinde; 50-59 yaş arasında her 40 kadından birinde meme kanseri riski mevcuttur. Yaş artıkça risk artışı devam eder.

*Anne,kardeş gibi yakınlarda meme kanseri olması: İki veya daha fazla akrabasında meme kanseri veya yumurtalık kanseri olanların meme kanseri geliştirme riski daha yüksektir. Anne, kızkardeş, anneanne, hala ve teyzesinde 50 yaş öncesinde meme kanseri olması riski artırmaktadır.
*İlk çocuğunu geç yaşta doğurmak: İlk çocuğunu 30’ lu yaşlardan sonra doğuranlarda ya da çocuğu olmayanlarda daha fazla görülmektedir.

*Diğer Risk Faktörleri: Erken adet görme ve menopozun gecikmesi, meme kanseri tedavisi görmüş kadınlarda ikincil meme kanseri riski, gebelik sonrası meme iltihabı sebebiyle radyoterapi uygulaması, sigara kullanmak, menopoz sonrası hormon tedavisi görmek, kilo fazlalığı, aşırı alkol tüketimi riski artırmaktadır.

 
Erken Tehiş için ne yapılmalı:
 
*Erken teşhis için çeşitli risk grupları bulunmaktadır. Bu risk gruplarının başında yaş faktörü gelmektedir. Meme kanseri 40 yaş üstü kadınlarda, 40 yaş altına göre daha sık görülen bir kanser türüdür.


*40 yaş altı kadınlar ilk birkaç ay haftada bir kez, daha sonra her adet döneminden sonra ayda bir kez kendi kendine muayene yapmalıdır

*40 yaş üzeri kadınlar ayda bir kez kendi kendine muayene yapmalıdır.40-49 yaş grubunda risk faktörü olan kadınlar her yıl mamografi çekimi yaptırmalıdır.
*50 yaş grubunda ise, risk faktörüne bakılmaksızın her yıl mutlaka mamografi çekimi yaptırılmalıdır.


Mamogarfi nedir?

*Mamografi, düşük dozda çekilen bir meme röntgen filmidir. Memede, muayene ile saptanamayacak kadar küçük anormalliklerin tespit edilmesi için çekilir. Mamografi çekimi sayesinde hastalık muayene ile tespit edilebilecek safhadan önce saptanır.
*Mamografi çekilirken meme, iki tabaka arasında birkaç saniye hafifçe sıkıştırılır. Bu nedenle memelerin en az hassas olduğu zamanda mamografi çekilmesi önerilir. Adet bitimini takip eden hafta, memelerin hassasiyetinin en az olduğu zamandır. Ayrıca adet bitimini takip eden haftada, hormonal nedenlerle memelerin şişliği en alt düzeydedir ve bu sayede daha iyi sonuçlar alınabilmektedir.

*Mamografi çekilirken belden yukarısı çıplaktır. Bu nedenle çekime gelirken iki parça elbise giyilmesi önerilir. Bu sayede çekim sırasında belden üstü kolaylıkla çıkartılabilir. Filmi etkileyebileceğinden, koltuk altlarına deodorant, talk pudrası, losyon gibi şeyler sürülmemelidir.


*Bir ekran üzerinde görüntü oluşturmak üzere yüksek frekanslı ses dalgalarının kullanıldığı bir yöntemdir. Fizik muayene ya da mamografi sonucu saptanan normal dışı yapının katı (fibradenom) ya da sıvıyla dolu (kist) olup olmadığını belirlemede en etkin yöntem ultrasondur.
*Mamogramda ya da Ultrasonda Bir Kitleye Rastlanırsa:
*Adet gören kadınlarda her ay adetin bitiminden sonraki beşinci günde, adet görmeyen kadınlarda kişinin kendi saptadığı günde ayda bir ayna karşısında yapılmalıdır. Muayenede şüpheli bir bulgu saptandığında vakit geçirilmeden uzman bir hekime başvurulmalıdır.

*Mamografi çekimi esnasında normal olmayan bir kitle gözlemlenirse ilave testlerin yapılması gerekebilir. Memeden hücre ya da doku örneği alıp incelemek için biyopsi yapılması gerekebilir. Meme kanseri teşhisi koymak için kullanılan iki tür biyopsi vardır: iğne biyopsileri ve cerrahi biyopsiler. İğne biyopsisinde, ince bir iğne yardımıyla memeden doku ya da hücre örnekleri alınır. Cerrahi biyopside, doku örneklerini almak için memeden bir kesit alınır.
Hangi durumlarda doktora başvurulmalı;

*Memede iki haftadan uzun ele gelen sertlik veya kitle 
• Meme derisinde kalınlaşma, şişme ve renk değişikliği
• Meme başında kalınlaşma, kızarıklık ya da yara
• Memede ya da meme başında içeri doğru çöküntü 
• Meme şeklinde değişiklik  • Meme başlarının pozisyonunda değişiklik
• Meme başında kendiliğinden ortaya çıkan akıntı
• Meme veya meme başında iyileşmeyen ağrı

3 yorum:

essu dedi ki...

canım cok güzel bilgilendirici bir yazı olmus hemen hareketleri uygulamak lazım ☺

sevda s. dedi ki...

Çok açıklayıcı güzel bi post olmuş, aslında her kadının özellikle bilmesi-öğrenmesi gereken şeyler bunlar.

essu dedi ki...

canım bende mimin var mucuksss