6 Ekim 2011 Perşembe

Farkındalık Toplantısı: Meme Kanseri#2

kendi kendini muayene:
Kendi kendine meme muayenesi, basit ve zararsız bir erken teşhis metodudur. Her kadın 20 yaşından başlayarak kendi kendine meme muayenesini düzenli olarak yapmalıdır. Her ay düzenli olarak kendisini muayene eden bir kadın, memesinde ortaya çıkan bir kitleyi çok daha erken fark eder.  Özellikle hekime veya sağlık kuruluşlarına kolay ulaşamayan kişiler mutlaka öğrenmelidir.

*Adet gören kadınlarda her ay adetin bitiminden sonraki beşinci günde, adet görmeyen kadınlarda kişinin kendi saptadığı günde ayda bir ayna karşısında yapılmalıdır. Muayenede şüpheli bir bulgu saptandığında vakit geçirilmeden uzman bir hekime başvurulmalıdır.

1. Aynanın önünde durarak, köprücük kemiklerinden meme altına kadar olan alanı iyice inceleyin. Görünüşünde, duruşunda, hassasiyetinde herhangi bir değişiklik olmadığından emin olun.

2. Ellerinizi belinize koyup, meme kaslarınızı sıkın ve herhangi bir değişiklik olup olmadığını gözlemleyin. 


3. Sağ elinizi başınızın arkasına koyun ve sol elinizin üç orta parmağını muayene için kullanın. Parmaklarınızı memeniz üzerinde yukarı aşağı hareketlerle bastırarak gezdirin. Aynı şekilde koltuk altınızın omuza doğru olan bölümünü de muayene edin. Aynı işlemi sağ elinizi kullanarak, sol memeniz için de uygulayın.4. Meme uçlarınızı sıkarak, akıntı olup olmadığını kontrol edin.

Kaynaklar
Bu sunum,
www.avonmemekanseri.com
tr.wikipedia.org/wiki/Meme_kanseri
Surp Agop Hastahanesi Meme Kanseri Bilgilendirme Broşörü ‘ndeki bilgilerden yararlanılarak hazırlanmıştır.

Bu yazı, http://igneileiplik.blogspot.com/ tarafından http://pembefiyonk.blogspot.com/ gönderilmiştir.

1 yorum:

Lulu dedi ki...

Meme kanserinin teshis edilebilmesi icin guzel bir anlatim. Kadinlarda en cok gorulen kanser turu oldugundan, daha cok dikkat edilmesi gerekir. Avon'un da meme kanseri konusundaki durusunu ve bilgilendirici etkinliklerini tebrik ediyorum