30 Ocak 2012 Pazartesi

BE MY VALENTİNE - Benim Adım Valentine

Let me introduce myself. My name is Valentine. I lived in Rome during the third century. That was long, long ago! At that time, Rome was ruled by an emperor named Claudius. I didn't like Emperor Claudius, and I wasn't the only one! A lot of people shared my feelings.
 Kendimi tanıtmama izin verin. Benim adım Valentine.3.yüzyılda Romada yaşadım.Bu çok uzun  uzun zaman önceydi.O zamanlar Roma Clasius adlı bir imparator tarafından yönetiliyordu. Ben İmparator Cladius 'u sevmezdim ve tek değildim. Birçok insan benimle aynı duyguları paylaşıyordu.

Claudius wanted to have a big army. He expected men to volunteer to join. Many men just did not want to fight in wars. They did not want to leave their wives and families. As you might have guessed, not many men signed up. This made Claudius furious. So what happened? He had a crazy idea. He thought that if men were not married, they would not mind joining the army. So Claudius decided not to allow any more marriages. Young people thought his new law was cruel. I thought it was preposterous! I certainly wasn't going to support that law!
Caldius büyük bir orduya sahip olmak istiyordu. Erkeklerin gönüllü katılmalarını istiyordu. Erkekler savaşmak  istemiyorlardı. Eşlerini ve ailelerini bırakmak istemiyorlardı. Tahmin edeceğiniz gibi birçoğu imzalamadı da. Bu durum Cladius'u çok kızdırdı.Sonra ne mi oldu? Aklına çılgın bir fikir geldi.Eğer erkekler evli olmazlarsa orduyakatılmalarında hiç bir sorun olmayacağını düşünüp  daha fazla evliliğe izin vermeme kararı aldı. Gençler bu yeni  kanunu  çok zalimce buldu. Bende çok acımamsız olduğunu düşündüm. Tabiki bu kanunu desteklemedim.

Did I mention that I was a priest? One of my favourite activities was to marry couples. Even after Emperor Claudius passed his law, I kept on performing marriage ceremonies -- secretly, of course. It was really quite exciting. Imagine a small candlelit room with only the bride and groom and myself. We would whisper the words of the ceremony, listening all the while for the steps of soldiers.
Size rahip olduğumdan bahsetmişmiydim.En sevdiğim aktivite çifleri evlendirmek.İmparator Cladius  kanunu çıkarttıktan sona bile, evlilik merasimleri yapmaya devam ettim- gizlice tabiki. Gerçekten  çok heyecan vericiydi.Sadece benim ,gelin ve damadın olduğu mum ışığıyla aydınlanmış bir oda düşünün.Askerlerin ayak seslerini dinlerken ,merasimin sözlerini  fısıldıyorduk.

One night, we did hear footsteps. It was scary! Thank goodness the couple I was marrying escaped in time. I was caught. (Not quite as light on my feet as I used to be, I guess.) I was thrown in jail and told that my punishment was death.
I tried to stay cheerful. And do you know what? Wonderful things happened. Many young people came to the jail to visit me. They threw flowers and notes up to my window. They wanted me to know that they, too, believed in love.
One of these young people was the daughter of the prison guard. Her father allowed her to visit me in the cell. Sometimes we would sit and talk for hours. She helped me to keep my spirits up. She agreed that I did the right thing by ignoring the Emperor and going ahead with the secret marriages. On the day I was to die, I left my friend a little note thanking her for her friendship and loyalty. I signed it, "Love from your Valentine."
Bir gece ayak sesleri duyduk. Çok korkutucuydu.Neyseki evlenmekte olan çift tam zamanın da kaçtı. Ben yakalandım.(Sanırım ayaklarımın üstünde eskisi gibi hafif değildim) hapse atıldım ve cezamın ölüm olduğu söylendi. Neşeli durmaya çalıştım.Biliyormusunuz  ne oldu? mekümmel şeyler oldu. Birçok genç insan beni ziyarete geldiler. Camdan çiçekler ve notlar fırlattılar. Bu genç insanlardanbiri gardiyanın kızıydı. Babası beni hücrede  ziyaret etmesine izin vermişti.
Bazen saatlerce oturup konuşurduk.Moralimi yüksek tutmamda yardımcı oluyordu. Öleceğim gün, arkadaşlığından  ve sadakatinden dolayı ona bir not bıraktım ve  senin Valentinin'den sevgilerle  diye imzaladım.

Now, every year on this day, people remember me. But most importantly, they exchange love and friendship messages.
Şimdi her yıl bu günde, birçok insan beni hatırlar ve en önemlisi aşk ve arkadaşlık mesajları paylaşırlar.

There are varying opinions as to the origin of Valentine's Day. This is just one of them. Now I want to talk about what special things you can do fo you boyfriend,your husband or for your family on that special day.
Sevgililer günü hakında bir farklı fikirler var. buda onlardan biri.


okumadan geçme

http://pembefiyonk.blogspot.com/2012/01/extra-ideas-for-valentines-day.html

2 yorum:

BÜTÜ dedi ki...

seviyorum özel günleri benim için bu da onlardan biri ... :) hatırlanmak (ki bir hediye eşliğinde olursa süper )daha da güzel :) sevgiler :)

pembe fiyonk dedi ki...

kuzuuumm kıyamam ewet.. sevdiğin arkadaşlarınla kutla o saman:))