5 Nisan 2012 Perşembe

ELİF JÜLİDE DEREBOY - Moda Tarihi Kitapları

Sahip olmak istediğim seri!

Elif Jülide Dereboy, Ankara’da, 25 yıldır stilistlik ve moda eğitimi veren, öğrencilerin iki yıllık eğitim alabildikleri Güzel Sanatlar Okulu’nu n kurucusu olan Dereboy, kendine ait olan Güzel Sanatlar Merkezi Stilistlik Kursu Yayınevi adı ile kurmuş olduğu yayınevi’nden çıkardığı yeni kitabı ile Moda Tarihi’ni anlatan seri kitaplarına bir yenisini eklemiş bulunuyor!..

“Kostüm&Moda Tarihi, “Moda ve 100 Yılın Moda Tasarımcıları” isimli kitaplardan sonra “Tablolarla Kostüm Tarihi” ni çıkaran Dereboy, moda tarihi üzerine Türkçe kitaplar yazarak bizler için moda dünyasına büyük katkıda bulunuyor. Moda gelişimine tanıklık edebileceğimiz, M.Ö. 3000’ lerden 21. yüzyıla kadar olan dönemin anlatıldığı kitap, moda dünyasındaki devrimleri kronolojik bir şekilde anlatıyor.


(İlk kitap; Kostüm ve Moda Tarihi)


Kitabın ansiklopedik bir araştırma kaynağı niteliğinde olması, farklı dönemlerde gerçekleşen olayların birbirleriyle karışılaştırmalı anlatılması ve bu ayrıntılı bilgilerin fotoğraf ve illüstrasyonlarla zenginleştirilmiş olması bizce, kitabın en önemli özelliği. Yazar, dört yıllık emek ve kreatif çalışmalarla hazırladığı 160 adet moda illüstrasyonu ile , 1900’ lerden 2010’ lara kadar olan dönemi, on yıllık periyotlara ayırarak ve her dönemi, öne çıkan moda akımları ve tasarımcılarının isimleriyle adlandırarak anlatmış. Haklarının Getty ImagesTurkey’ den satın alındığı 155 adet fotoğraf ile dönem kostümlerinin de anlatıldığı kitap, hem bilgi , hem de görsel bir şölen sunmakta.(İkinci kitap; Moda&100 yılın Moda Tasarımcıları yaşam ve stilleri)

Antik uygarlıklarda modanın doğuşu, ilk moda buluşları, milattan sonraki yıllarda teknoloji ve globalleşmeyle ortaya çıkan moda akımları, keşif ve icatlar, krallıklar, savaşlar, ticaret, güzel sanatlar, resim, müzik, ünlü mimari yapılar, sosyal hayatın canlanması, kadın-erkek silüetleri kavramları, tekstilin doğuşu ve gelişimi, moda başkentleri, dev markalar, moda sergi ve fuarları, yaratılan aksesuar formları, tasarım biçimleri ve farklılaşma yöntemleri ile dönemin moda akımlarına yön veren hatta yaratan Marie Antoniette, Grace Kelly, Audrey Hepburn ve Lady Diana gibi moda ikonlarını bulabileceğiniz kitap aynı zamanda, moda dünyasının geleceğine ilişkin de bazı saptamalar yapmakta.(Üçüncü; Tablolarla Kostüm Tarihi)


Kitabını, üniversitedeki hayatı, eğitmenlik sürecinde araştırdıkları, Avrupa, Amerika ve Japonya’ da katıldıkları konferan ve seminerlerden , ziyaret ettiği müzelerden ve takip ettiği yabancı yayınlardan edindiği bilgileri harmanlayarak oluşturduğu söyleyen Dereboy, moda hakkında yayınlanmış Türkçe kaynağın çok az sayıda oluşu sebebiyle, kitabının moda tasarımı eğitime büyük katkısı olacağını düşünüyor.


Biz de tüm moda severlerin ve moda tasarımı ile uğraşanların, bu zengin ve donanımlı kitabı edinmelerini öneriyoruz!

Yazı; Selin Çetinkaya

Alıntıdır: http://moda.milliyet.com.tr/elif-julide-dereboy-dan-moda-tarihi/guncelhaber/haberdetay/15.02.2012/1503377/default.htm
http://www.modazon.com/

8 yorum:

Ceren Akyol dedi ki...

Merhaba,

yeni blog adresiniz açıldı: www.yorumlasak.com

CEPAYNASI dedi ki...

sayende adını duydum bu hanımın:)

pembe fiyonk dedi ki...

ceren: merhaba:)
Cep aynası: yorumun için teşekkürler canım

tugbasatelier - Tugba Tunckaya dedi ki...

haklısın kesinlikle edinilmeli...

Trendydolap dedi ki...

arsivlik kitap

+28design (emine usanmaz) dedi ki...

modayla ilgilenenler edinmeli bu kitaptan arşivlik,ben tekrar tekrar açıp bakarım eğlencelide :))

pembe fiyonk dedi ki...

bence de kızlar tam arşivlik.
güzel yorumlarınız için teşekkür ederim

Tasarim Atölyesi dedi ki...

Canım ben de uzun zamandır istiyordum ama bı kaç ay önce ulaşabildim cokta memnunum,herkese katılıyorum ;) kesinlikle arşivlik...