6 Haziran 2012 Çarşamba

Özlenilen Anime-Lady Oscar

Özlenilen anime-Türünün ilk örneği!

Bugüne kadar yapılmış en güzel animedir bana göre! Belki ilk göz ağrım olduğu için öyle geliyordur.
Yalnız bildiğim birşey varsa, Anime-Manga severler'in bu seriyi mutlaka izlemesi gereklidir!


Versay'ın Gülü (ベルサイユのばら Berusaiyu no Bara, Rose of Versailles, Lady Oscar), Riyoko İkeda tarafından yazılmış bir "shōjo" manga serisidir. Hayranları arasında "BeruBara" (ベルばら) olarak da bilinir.

Türünün ilk örneği olarak kabul edilen ve günümüzde manga klasikleri arasında yerini alan eser Fransız İhtilali öncesi, Versay Sarayında dönen entrikalar içinde dört kişinin yaşadıklarını ve ilişkilerini konu almaktadır. Hikayenin protagonistleri; savurganlığıyla ünlü Fransa kraliçesi Marie Antoinette, kraliçenin yasak aşkı yakışıklı İsveçli Kont Fersen, bir türlü erkek varise sahip olamayan babası tarafından erkek gibi yetiştirilen bir kadın, Oscar, ve onun çocukluğundan beri arkadaşı olan uşağı André'dir.

Versay'ın Gülü, 41 bölümlük bir anime serisine, tamamı kadın üyelerden oluşan müzikal topluluğu olan Takarazuka tarafından bir müzikale ve Japon-Fransız ortak yapımı bir filme uyarlanmıştır. TOEI Animasyon tarafından çekilen yeni anime filmi halen gösterime girmeyi beklemektedirsözlük yorumları için tık tık
Alıntıdır: http://tr.wikipedia.org/wiki/Versay%27%C4%B1n_G%C3%BCl%C3%BC

2 yorum:

isabelle dedi ki...

tam da anime olarak ne izlesem diye düşündüğüm günlerdi :) ilk ve tek olarak deat note izleyip çok beğenmiştim- sonunu getiremedim gerçi- geçenlerde listeleri bir dolaştım kafam karıştı ne seyredilir diye , sayende nerden başlayacağımı buldum :)

Tereza {Drastic Plastic} dedi ki...

Oh, I miss these cartoons.