23 Haziran 2012 Cumartesi

VITTORIOSA-ÜÇ ŞEHİRLER


Malta


Üç Şehirler(Vittoriosa, Cospicua,Senglea)denilmesinin sebesi ise Malta kuşatması sırasında bu üç şehrin savunmada önemli yer tutmasıdır.Vittoriosa(Birgu)  bu şehir üç arasında en ilginç olanıdır. Birgu ismi Osmanlı İmparatorluğunun Malta Kuşatmasında Osmanlı Imparatorluğu tarafından verilmiştir.
 Peki bu Malta Kuşatması nedir?
1565 yılında Osmananlı imparatorluğu adayı kuşatmuş ve St.John Şövalyeleri adayı savunmuştur.Tarihin en kanlı çatışmalarından olarak bilinir.Osmanlı komutanı Turgut Reis'in 1551 yılında  adaya saldırılar düzenler ve ardından 1560 yılında Cebre deniz sanavaşıyla Osmnlılar haclı ordusunu ağır bi yenilgiye uğratılır.Sonuç olarak Osmanlı İmparatorluğu ve Hrıstiyan birliği arasında rekabet hızla artar.
Internette bir yerde okuduğuma göre savaşın sebeblerinin arasında  Kanuni Sultan Süleymanın Kızı Mihrimah Sultanın ve Sütninesinin bulunduğu Gemi hacca giderken şövalyeler tarafından adaya kaçırılması da yer alır.
Ayrıca adanın akdeniz üstünde önemli bir kontrol noktası olmasıda en önemli sebebidir.
Kuşatma ise Şövalyelerin zaferi ile sonuçlanmıştır. Bu sonuç ile  Avrupda Osmanlının 100 yıl süren yenilmezliği sona ermiştir. Roma'da Malta zaferinden sonra çanlar çalınmıştır; çünkü Malta kaybedilseydi Roma da kaybedilcekti.
Kuşatma her iki taraf bakımından da ağır kayıplarla son bulmuştur. Osmanlı ordusu komutanı Turgut Reis burda başına şarapnel gelmesiyle hayatını kaybetmiştir.Kanuni Sultan Süleyman adadan bir daha geri gelmek için yemin ederek ayrılmıştır.Ancak çok kısa süre sonra hayatını kaybetmiştir. Bu durum için Malta'da söyle bahsediyorlar(Knights'da duyarsınız): İyiki öldü; çünkü yaşasaydı eğer tekrar gelirdi ve bu sefer kesin alırdı adayı.'

BİRGU'DA NERELERI GEZEBİLİRSİNİZ?

-Malta at war (Savaş müzesi)
-Inquisitor's palace(Engisizyon Sarayı-etnografya müzesi)
-Saint Angelo Castle(Yahya Kemal, Şemsettin Sami ve birçok yazarın Osmanlı zamanında sürgüne göndrildği kale)
-Malta Maritime Museum(Denizcilik Müzesi)
-Büyük Kuşatma anıtı
-Saint Lowrence Katedrali
-Waterfront(kordon)

Yukarıda Vittoriosa'dan bir kaç resim, umarım keyif veren bir post olmuştur.
Sevgiler...

4 yorum:

terzi-mankeni dedi ki...

Leopar pantolonu, o deseni pek fazla sevmeme rağmen çok beğendim :) acaba bende mi edinsem ne :)

viva dedi ki...

Resimler cok güzel!!! Ayrica üstündekinin türkis renginede bayildim, harika görünüyorsun! : )

Buket Poyraz dedi ki...

Ne kadar hoş resimler.. Sen de cok hoş görünüyorsun tabiki :)

www.buketpoyraz.com

Giz dedi ki...

Hem de nasıl keyifli bir post olmuş! Şehir güzel, sen daha güzel!:) kuşatmanın hikayesini dinlemek görsellerin yanında ayrı bir keyif verdi, Malta'lıların korkusu haklı bence de ölmese Kanuni kesin alırdı Malta'yı.