12 Temmuz 2015 Pazar

CHIOS NAM-I DİĞER SAKIZ ADASI

İzmirli olmanın bir güzel yanıda bu sanırım. Kısacık feribot yolculuğundan sonra Yunan adalarındasınız. Özellikle farklı kültürler, farklı tatlar keşfetmeyi sevenler için çok güzel bir fırsat. Peki nasıl gidilir bu adalara? Öncelikle Sakız adasıyla başlayalım...ULAŞIM NASIL?


Çeşme limanından kalkan iki tane firma var EGEBİRLİK ve ERTÜRK LİNES. Biletlerinizi online ya da erkenden giderseniz oradan alabilirsiniz. Yaz aylarında her ne kadar yoğun olsada yinede bilet buluyorsunuz. Ben son gitmemde oradan almıştım son anda. Genelde EgeBirlik ile gidiyorum ancak hep ErtürkLines'ın hızlı katamaranına binmeyi istiyordum Bu nedenle son geziyi 20-25 dk süren ErtürkLines'ın hızlı katamaranı ile yaptık. Her nekadar katamaran ile gitmek çabuk olsa da ortalama 40-45 dk süren feribotla gitmenin keyfine bir ayrı oluyor yazın bence... 

Feribot saatleri 9-9:30 gibi oluyor genelde. Oraya bardığınızda gümrük işlemleri filan 11-11:20 gibi oluyor adaya ayak basmanız.ADA DA iLK NELER YAPMALI?


Eğer ada da kalmayı planlıyor ve gezmek ya da koylarında yüzmek istiyorsanız araç kiralayın bence. Kışın pazarlık yapma imkanınız çok olsa da yazın rağbet çok olduğu için maalesef araç kiralarken pek pazarlık şansınız olmuyor. Biz iki günlük  60 euroya kiraladık.
Bu arada aracı her ne kadar pazar günü  6 da da teslim olacak olsanız tam gün sayılıyor.

Benim tavsiyem araç kiralayın çünkü çok güzel koyları var sakin, temiz...
NEREDE KALINMALI?


Biz küçük bebekli aile olarak genelde stüdyo daire kiralamyı seviyoruz. Gece bebeğin sütünü ısıtmak ya da  sabah kahvaltıda yumurtasını taze yapmak için çok iyi oluyor. 

Genelde merkezden uzakta kalmayı tercih ediyoruz.
Limnionas, Lagada, Agios Aimiliano 'da  kalabilirsiniz.

(Merkezden uzak denize yakın, etrafta güzel plajlarda var.)

-PLATSA STUDIOS : Stüdyo daire, son derece sıcak kanlı,ilgili personel. denize sıfır. Çok sade ancak temiz bir apart.Denize sıfır.


SEA BREEZE HOTEL STUDIOS: Stüdyo daire, merkezden uzak, kahvaltı dahil, temiz, denize sıfır, çok samimi personel.Akşamları ise dışarıya verilmiş yunan müzikleri eşliğinde yakamoz keyfine doyulmuyor.

-EAGEAN SEA ROOMS: Hemen liman da. Feibottan indiğinizde araç kiralayacağınız yerde. Aile işletmesi temiz ancak bebek karyolası yok.Denize sıfır.


NERELER GEZiLMELİ?

1-SAKIZ ADASI GÜNEY ROTASIAda'nın güneyinde çok fazla gezilecek yerler ve koylar var. Ben özetle  önemli yerlerini listeliyorum.
  • Mastichoria  Sakız ağaçlarının bulunduğu bölge Armolia bölgesinde Sakız Ağaçlarını görebilirsiniz.
  • Armolia  El seramikleriyle ünlü bu köyde el işçiliği ile yapılan hediyelik eşyaları alabilirsiniz.
  • Mesta – Antik ortaçağ köyü.
  • Pyrgi  Geometrik desenleriyle ünlü köy Pyrgi köyü.2-SAKIZ ADASI KUZEY ROTASI  • Değirmenler
    Lagada  Lagada adanın en güzel koylarından birinde yeni yeni kurulan bir balıkçı köyü.
  • Vrondatos: Daskalopetra/Öğretmen taşı buradadır. Antik çağlardan beri varlığını sürdüren doğal bir kayalık olan bu yerde Homeros un etrafına toplanmış öğrencilerine dersler verdiğine inanılır.
  •  Kardamyla –Kardamyla nın sembolü olan Kardamyla denizci heykeli köyün limanı olan Marmaro dadır.

NEREDE NE YENİR?

Meşhur Yunan yemekleri olan Moussaka, Souvlaki, Choriatiki, Yunan salatası ve diğer Yunan mezelerini hemen hemen tüm restoranlarda bulabilirsiniz.Merkezdeki mekanlar Çeşmeleşmiş. Bütün gençler burda toplanmış .Ancak bence tavernaları tercih edin. Favori iki mekanım.

 PORTO EMPORIOS:  Emporios koyunda yer alan Porto Emporios koyun orta yerinde yol kıyısında ve denize 50 metre mesafede.  Koyda yan yana bir kaç mekan ve kardeş işletmesi bunlar. Türkçe konuşan garson var. Yunan salatası,levrek, mezgit,hamsi ,kalamar, Mastelo peynirinden yapılmış peynir ızgara,patates kızartması yiyebilirsiniz. Yerek rakısı Uzo içebilirsiniz ancak biz alkol kullanmadığımız için soğuk içecekler içtik.  menü çok çeşitli.Yemekten sonra tatlı ikramları var.


CANDIO AL PORTO: Hemen limandaki tatlıcı. İnanılmaz lezzetli. Sahibi ise inanılmaz sevecen. Çoğu yerde kredi kartı geçmiyor. Biz kredi kartı ile ödemek istemiştik. Sahibi ise para yoksa sonra verirsibiz, sorun değil ,burda para önemli değil  demişti. Çok rahat ediyoruz. Umarım faydalı olmuştur. Şimdilik bu kadar... Bir sonraki yazımda Sakız plajlarını anlatacağım.
Sevgiler...


4 yorum:

Kuzununannesi dedi ki...

super bır yazı ınanılmaz faydalı ve okunası keısnlıkle aklımda..bu arada kuzun ve sen harıkaısnız bır de tatlıya bayıldım :)

sevda s. dedi ki...

Çok güzel bir yazı olmuş. Ben de çok istiyorum Sakız adasına ya da herhangi bir Yunan Adasına gitmeyi. Darısı başıma. Bu arada kuzun ne şeker ya, ne çabuk büyüdü. Maşallah :)

pembe fiyonk dedi ki...

Kuzununannesi: canım teşekkür ederim.. öpüyoruzz seni çok çok

pembe fiyonk dedi ki...

sevda s. : canım ok teşekkürederim. ewet bebekle çok çabuk geçiyormuş zaman.. ne ara iki oldu anlamadım.. öpüyoruzz