13 Temmuz 2015 Pazartesi

EVDE CİVCİV BESLEMENİN PÜF NOKTALARI

 Evde civcivleri öldürmeden dikkat etmemiz gereken konular vardır. Onlar için gerekli ortamı hazırlamamız şarttır.


 Öncelikle 5 tane civcivin rahat gezine bilmesi için 40x40 ebatlarında ya da bu ebatlardan biraz daha büyük bir kutu olması lazım.


Evde ölen çoğu civciv sıcaklıklarını koruyamadıkları için ölmektedir.Bu nedenle sıcaklık çok önemlidir. Kutunun yanlarına bir kaç delik açmak lazım.İçerinin sıcaklığı ortalama 30-35'C olamlıdır.Kış aylarında ise sıcaklık 18'C nin altına düşmemelidir.Bunun içinde 20-30w 'lık bir ampul takılabilir. Ampul ısıtıcı görevi görür.Gecede ampulun etrafının ısıdan etkilenmeyen bir bezle sarabilirsiniz. Neticede  doğal ortamı sağlamak için
gece uyumalarıda önemli.20 günlükten sonra ışığı tamamen söndürebilirsiniz. Civcivler birbirine sokularak uyurlar ve birbirlerini ısıtırlar.


Diğer bir noktada  beslenmeleri...
İlk bir hafta kutunun dibini öbek öbek yemle kaplayınız. Bunlar hem kakaları tutar ve kurutur hemde bebek civcivlerin eşeleyerek hareket etmelerini sağlar. İlk on günden sonra yemi biraz  toprakya da talaşla karıştırabilirsiniz. Çünkü civciv artık yemi tanımıştır.Bu arada suyu da sakın ihmal etmeyiniz.En az günde bir defa kutunun dibine koyduğunuz gazeteyi temizleyiniz ve sularının her zaman tam ve temiz olduğuna dikkat ediniz.

Bir buçuk aylık olduklarında kutudan kümese alabilirsiniz. Kış aylarında iseniz kümesi ısıtmanız lazım.Yemini da artık tuzsuz hereşyi verebilirsiniz. Ekmek kırıntısı,ince ince doğranmız salatalık ve marul yaprakları...


Bu arada biz hazır Zonguldaktayken Vera Mia'nın biraz hayvan sevgisini görsün.Kuzeni Yağız  ile beraber baksın diye güzel bir kutu yaptık onlara...Günde bir defa bahçeye çıkartıyoruz. Yemlerini kendileri veriyor, suyunu kendileri değiştiriyor...6 yorum:

♕Süslü Püslü ♕ dedi ki...

Evleri çok şirin olmuş :)

sevda s. dedi ki...

Ne güzelmiş Civciv Evi'niz bayıldım :)

pembe fiyonk dedi ki...

♕Süslü Püslü ♕ ve sevda s. teşekkür ederim kızlar... karton kutuyu kenidimz boyadık:) öpüyoruz sizi sebgiler..

Syhn dedi ki...

yaa çok şeker amaaa!!

Kuzununannesi dedi ki...

ay kıyamam nasıl guzel olmus cok sevdımmmmmmmmmmmmmm

Merve Sevim dedi ki...

çocuklar bayılıyor civcivlere ben çocukları izlemeyi daha çok seviyorum o sırada :)